„Благодаря Ви за всеотдайността и професионализма! Сърдечно Ви пожелавам крепко здраве, дълголетие и лично щастие! Продължавайте все така отдадено да се реализирате в този изключително важен сектор на българската икономика. Нека заслуженото признание винаги Ви носи удовлетворение. Приветствам Ви за непоколебимия професионален подход , който Ви води към правилните решения в работата. Използвам случая да изразя уважението си към приноса на всеки от вас за развитието на българската енергетика и за сигурността на европейската електропреносна мрежа. Нашата принадлежност към европейското семейство на електропреносните системни оператори ENTSO-E е сигурен знак за високия ни професионализъм и признание за стратегическата роля на ЕСО ЕАД.
Благодаря Ви за осъзнатата и споделена отговорнст за осигуряване безпроблемното и надеждно електроснабдяване в страната и региона!”
С тези думи г-н Иван Йотов, изпълнителен директор на ЕСО ЕАД, приветства служителите на дружеството по повод професионалния им празник.
Празниците са повод за равносметка и оценка на свършената работа. Казват, че ако обичаш работата си, няма да имаш нито един работен ден през живота си. Тази максима със сигурност важи за специалистите на ЕСО.
Предизвикателства и критични ситуации съпътстват ежедневието на експертите.
„Професията е изключително отговорна, както персонално към колегите, с които работя, така и към обществото. Понякога се налага да се вземат нестандартни решения, но подчинени на строго определени правила“,споделя Илия Илиев, дългогодишен служител на МЕР Горна Оряховица. „В по-голямата част през трудовия ми път съм се старал да предам на хората, с които работя чувството на отговорност, на взаимопомощ“, разказва още Илия Илиев за качествата, които са му помогнали да се справя в критичните ситуации по време на професионалния си път. „Рисковете на професията са от най-различен характер. Стимулът при изпълнение на служебните задачи е свързан основно с осигуряване безаварийната работа на електроенергийната система на България и с усилието да допринеса за развитието на икономиката на страната“, обяснява ветеранът.
Давид Давидов,специалист с над 40 години стаж в МЕР Русе, споделя как качествата търпение, концентрация и сръчност, придобити по време на дългогодишния му опти, са му помагали да преодолява успешно критичните ситуации, с които го сблъсква работата.
Янчо Качулков, ел. монтьор в МЕР София област с близо 30-годишен стаж, си спомня зимата на 2013 година като едно от големите изпитания. 7 часа нощен преход в двуметрови снежни преспи, за да бъде локализирано мястото на аварирал електропровод.
На изпитание беше подложен професионализмът на специалистите от ЕСО и през март месец тази година, когато обилният снеговалеж засегна 47 ЕП и остави без захранване 15 подстанции в Югоизточна България. Целият експертен ресурс на ЕСО беше мобилизиран за преодоляване на безпрецедентната ситуация. Така само за броени дни работата на засегнатите съоръжения на ЕСО беше възстановена.
Ръководителят на МЕР Пловдив Никола Алимански разказва за природното бедствие, което остави десетки населени места без електричество. Критична е картината, която се разкрива пред очите му от птичи поглед, когато облита с военен хеликоптер бедстващата планина.
„Случилото с електропреносната мрежа на областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково и Кърджали през март няма аналог през последните 32 години от историята на електроснабдяването. Нееднократно се е налагало да изпращаме помощ в Североизточна и Югоизточна България, но това е първият случай колеги от цялата страна да помагат в Родопите. Над 60 човека от девет района на ЕСО ЕАД се притекоха на помощ за възстановяване на мрежата в региона. Масовият лесовал, не само къса проводници, но и пречупи стълбове“, разказва Никола Алимански
„Истината е, че в изключително тежки метеорологични условия, хората положиха неимоверни усилия и себеотрицание за възстановяване захранването на всички засегнати подстанции в мрежата“, признава ръководителят на МЕР-Пловдив.
Георги Христов-ръководител сектор „Поддържане и ремонт ЕП-ВН” в МЕР Пловдив също откроява мартенските събития като най-трудния момент в дългогодишната си практика. А попитан кога се чувства най-удовлетворен, той споделя: „Когато след работата по отстраняване на авария дежурният диспечер ми се обади и ми каже че пробата на въздушната линия е успешна и тя е под напрежение. В този момент изпитвам истинско удовлетворение от свършената работа.“
Ръководителят на МЕР Хасково Тошо Тодоров, който е с 33 годишен стаж в електроснабдяването признава, че ситуацията през март 2015 година е безпрецедентна.
„Всички пренасочени екипи от експлоатационните райони на страната се сблъскаха с изключително тежките условия– обилен снеговалеж, непроходими пътища и снежна покривка близо 2 метра. Но изключително добрата подготовка и координация на служителите на ЕСО се доказа с бързите и правилни решения. Изпълнителният директор Иван Йотов и ръководителят отдел „Експлоатация и ремонт на ел. проводи ВН“ Емил Николов бяха на място няколко часа след започване на критичната ситуация и наравно с всички работеха за отстраняване на авариите“, разказва ръководителят на МЕР Хасково Тошо Тодоров.
Неговият заместник инженер Борислав Спенджаров споделя за предизвикателствата, с които ежедневно го сблъсква професията на енергетика: „Електроснабдяването винаги да бъде качествено и без прекъсване.“ А като качества, които са му помагали да се справя с критичните ситуации, инженер Спенджаров откроява: „компетентност, отговорност и екипност“.
Инженер Иван Дългъчев от МЕР Благоевград описва предизвикателствата, пред които го изправя професия в усвояването на нови знания, в прилагането на модерни практики и умения. „Рисковете в професията ме правят благороден, хуманен и провокират мисълта ми“, споделя още инженер Иван Дългъчев.
„Трудна, отговорна и изпълнена с предизвикателства е професията на енергетика. Всички ние сме ръководени от съзнанието, че от нас зависи светлината и топлината на хората“, разказва инженер Христо Димов от подрайон Добрич. „През ноември 1998 година цяла Североизточна България беше скована от лед. Хората бедстваха без светлина и без храна. Температурите достигаха до -20 градуса. При тези условия енергетиците от Варна и Добрич, подкрепени от колегите си от цялата страна, успяха да захранят засегнатите съоръжения. Въпреки умората и почти пълното изтощение в такива моменти чувството за изпълнен дълг и удовлетворението, че хората са избавени от бедствените условия, компенсират всичко.“
С този спомен завършва равносметката на специалистите от ЕСО по повод Деня на енергетика.
ЧЕСТИТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК!